Halvtid…

… och det känns som första halvlek bara rusat förbi utan spelavbrott och tilläggsminuter!

Har haft en skön hemmahelg utan några längre utflykter. En tur till simhallen med Amanda blev det dock… hon är verkligen ett vattendjur som fullkomligt älskar att bada och simma. Ett nytt märke blev det också i form Guld-pingvinen och nästa helg är siktet inställt på Fisken.

 

glada badare...glada badare... (2)

Ägnade förmiddagen med att kratta löv och för en gångs skull så var jag så duktig att jag kom ihåg att sätta på mig stegräknaren… vilket resulterade i att den bara en kort stund senare försvann spårlöst när jag gick runt och krattade. Efter att familjen gått skallgångskedja utan resultat misstänkte jag att räknaruslingen blivit uppkrattad och låg i någon av alla sopsäckar på släpvagnen… och att börja rota där kändes lite overkill, och utan att sörja allt för mycket tog jag för säkert att våra vägar gått skilda för gott…! ;-)

utejobb...

barnarbete...

Döm om min förvåning då grannen en stund senare kom över med det omtalade räkneverket efter att sett någon konstig mojäng hänga i häcken… har inte bestämt mig än hurvida det var ett lyckligt återseende eller ej… ;-)

stegräknareländet...

stegräknareuslingen...

Hade tänkt köra ett spinningpass idag men hamnade på reservlistan då passet var fullbokat så det får bli löpbandet igen… inte så dumt det heller! Sen blir det en tur till Max och söndagsmiddag!

Imorgon måndag igen… ska bli spännande och se vad som hänt sedan sist!

/Mats

 

 

4 reaktioner på “Halvtid…

  1. Haha, Mats, vad härlig du är! Ler med hela ansiktet, mungiporna möts i nacken. ”Har inte bestämt mig än hurvida det var ett lyckligt återseende eller ej” :-D

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s