Nu är det bara en vecka kvar!

Så var det en vecka kvar! Fem veckor utan helgmys iaf inte med onyttigheter, läsk och alkohol! Man vaknar tidigt på morgonen och mår toppen, ja åtminstone de av oss som är morgonpigga! :) Så nu är det bara att ladda batterierna! av de 84 hamburgare som skall ätas är det bara 14 kvar! Sedan kommer nystarten för att fortsätta gå ner i vikt eller hålla den.

Gör det på ditt sätt.
Ät ofta och lite.
Ät nyttigt.
Men unna dig en ggn i veckan!

Gör det på ditt eget sätt nu när ni blir själva har alla sina egna demoner att kämpa emot. Sötsug, förstora portioner för mkt tid på sofflocket eller framför Tvn. Det är du som vet vad din egen svaghet är och du måste hitta en egen metod som inte bara fungerar för stunden.

Äter ni ca 500 kcal till lunch och middag så kommer ni garanterat att fortsätta gå ner i vikt. Men det är inte hållbart att räkna och väga allt man tröttnar i längden! Men ett förslag är att äta hälften! Ta halva av allt! Dela ute lunchen middagen etc och spar tills imorgon.

Alternativt tänk en vanlig tallrik de är numera väldigt stora fyll inte upp de mer än där de är platta. Rundeln är nono. Tänk även hur en hamburgare ser ut, det är rena rama tallriksmodellen. 3 delat blir det kött, kyckling och fisk , grönt och frukt och sista tårtbiten potatis, ris, pasta eller bröd.

Själv har jag denna vecka cyklat ca 14 mil till och från jobbet. Perfekt vardagsmotion som kompletterats med promenader och lite armhävningar. Känner mig ovanligt pigg och fräsch för årstiden.

// Coach

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s